למה נגרמים כאבי ברכיים ואיך אפשר לטפל

הברך זה מפרק בגוף שנושא את רוב המשקל שלו. כמו כל מפרק אם הוא מתחוזק לא נכון או שיש עליו עומס יתר הוא עלול לפתח דלקת ולהשחק.

גם פעילות גופנית לא נכונה כמו ריצה בצורה לא נכונה, רכיבה על אופניים לא מותאמים או הרמת משקולות בצורה לא נכונה עלולה לגרום לכאבים בברך ולבעיות.

בדרך כלל הבעיות מתחילות עם העליה בגיל.

נוצרת אז שחיקה בסחוס שהוא החיבור של המפרקים ועלולה להווצר אוסטאוארתריטיס  שהיא דלקת מפרקים ניוונית.

במקרה של דלקת קלה ניתן לקחת כדורים לשיכוך כאבים ולהפסיק פעילות עד שהדלקת עוברת.

במקרה של כאבים שלא מפסיקים צריך ללכת לטיפולי פיזיותרפיה כדי לדעת לעבוד נכון עם הברכיים ולחזק שרירים מסוימים על מנת שהברכיים יתחזקו.

מה קורה כשיש כאבי ברכיים?     

מי שיש להם כאבים בברכיים נוטים בהתחלה להתעלם מהתופעה ולהעלים את הכאבים על ידי נטילת תרופות משככות כאבים ופעולות שיקומיות כאלה ואחרות לברכיים.  אך כדאי לדעת שדלקת ניוונית הנה מחלה שלא  עוברת בדרך כלל באופן טבעי עם הזמן אלא דווקא מחמירה.

כאב ברכיים קבוע בזמן תנועה והליכה עלול לגרום לאנשים באופן טבעי להפחית ככל הניתן בכיפוף הברך .התוצאה היא שהם ממעטים ללכת ולהתנועע בחופשיות ועקב כך כמובן ממעטים לצאת מהבית, מסתגרים ומתנתקים מהעולם מאחר ואינם יכולים להתמודד עם כאבי ברכיים בכל תנועה של הרגל בפעולות כגון הליכה, ירידה ועליה במדרגות וגם עמידה ממושכת המפעילה משקל רב על הברכיים.

איך ניתן לפתור את כאבי הברכיים?

אנשים הסובלים מכאבי ברכיים מנסים זמן רב להיפתר מהתופעה על ידי טיפולים פיזיותרפיים כאלה ואחרים או טיפולים אלטרנטיביים כגון דיקור ועוד. אם אתם  סובלים מכאבי ברכיים ולאחר שמיצית את כל הטיפולים השמרניים ועדיין לא  עברו הכאבים ואתם מוגבלים בתנועה, כדאי ומומלץ לכם לשקול לעבור ניתוח החלפת מפרק הברך. בניתוח  זה יחליפו את משטחי העצם והסחוס של המפרקים הפגועים ברכיבים עשויים מתכת מיוחדת ופלסטיק עמיד במיוחד, אלה נקראים רכיב עצם השוק ורכיב עצם הירך. במהלך הניתוח ישתיל המנתח בין רכיב עצם השוק ובין רכיב עצם הירך תותב פלסטיק שיחליף את פעילות הסחוס ויאפשר לעצמות להחליק זו על גבי זו. ניתן לומר כי הניתוח הוא בטוח  ולאחר ההחלמה יביא לתפקוד הברך ביעילות וללא כאבים ויחזיר את איכות החיים שאבדה למטופל.

אפשרות נוספת היא שימוש בטיפולי אנגיוגרפיה שבהם סוגרים עורקים על ידי מחט זעירה. בדרך זאת מפחיתים את הדלקת.