קטיעת רגל מעל הברך - ברך תותבת לפרוטזה

קטיעת רגל מעל הברך: אחד האתגרים המשמעותיים בעיצוב רגל תותבת הוא החלפת פעולת הברך. הברך היא מפרק סינוביאלי המחבר בין הירך לשוק. היא כוללת תנועה צירית, ותנועה סיבובית מוגבלת, אותן קשה לשחזר. כדי ליצור מפרק תותב שיהיה מסוגל להחליף את מפרק הברך הושקעו מאמצים הנדסיים כבירים. כיום קיימים מפרקי ברך תותבים שמשחזרים את פעולת המפרק, ומאפשרים לרגל התותבת להתכופף כאשר הרגל מונפת ולהינעל כאשר המדרס מונח על הארץ.

במשך השנים תחום הפרוטזות והמפרקים התותבים התקדם, וכיום קיימים מספר סוגים של פרוטזות לרגליים. הסוג הנפוץ ביותר הוא רגל תותבת המותאמת להליכה בסביבה עירונית. בנוסף, ישנה רגל תותבת המותאמת לעובדים בסביבה שוחקת, רגל תותבת המותאמת לריצה ורגל תותבת קוסמטית. כל סוגי הפרוטזות הללו משמשים יחד עם מפרק ברך תותבת, ומאפשרים לקטועי גפיים ללכת ואפילו לרוץ.

ברך תותבת לא משמשת רק במקרים של קטיעת רגל וחיסרון של איבר, אלא גם בניתוחי החלפת מפרק. אנשים הסובלים משחיקה בסחוס הברך עשויים להזדקק לניתוח החלפת מפרק, כאשר ברבים מהמקרים יהיה צריך להשתמש גם במפרק ברך תותב.

קטיעת רגל מעל הברך - ברכיים ממוחשבות

ברכיים לפרוטזות או ברכיים ממוחשבות, הן מפרק ברך תותב הכולל רכיב (מיקרופרוססור Microprocessor) שביכולתו לזהות את תנועת הגוף, ללמוד את תבנית ההליכה של המשתמש ולאפשר הליכה בצורה טבעית. השימוש בברך ממוחשבת מאפשר פעילות יומיומית מלאה : עליה במדרגות, מעבר מעל מכשולים, הליכה לאחור, הליכה על משטחים ‫לא ישרים ובחלק מהמקרים אפילו שחייה בים.

קטיעה מעל הברך - ברכיים לדרגת פעילות גבוהה

ברכיים לתותבות שמופעלות על ידי נוזל הידראולי או לחץ פנאומטי, מאפשרות בקרת תנועה על כיפוף ויישור הברך. הבקרה מבוססת על וויסות של הברך בהתאם לאופי וסוג ההליכה של המשתמש.

בפעילות גבוהה הברך ההידרואלית תשמש כמגביר תנועה וכך ניתן להאיץ את קצב ההליכה.

ברכיים פנאומטיות יספקו תנועה רציפה וחלקה בזמן תנועת כיפוף ויישור של הברך בהליכה.

קטיעה מעל הברך - ברכיים עם נעילה/ביטחון

ברכיים עם נעילה / ביטחון מתאימות בזמן שיקום כתותבת ראשונה או לדרגת פעילות נמוכה. ברכיים מהסוג הזה מסייעות בתהליך השיקום ומבטיחות למשתמש בהן בטיחות רבה יותר במאמץ פחות. למעשה, ברך עם נעילה מאפשרת עמידה במשקל מלא על התותבת ללא חשש מכיפוף פתאומי עקב חולשה של שרירי ירך.

נוסף על כך, להתמודדות עם קטיה מעל הברך קיימות ברכיים עם מנגנון תפיסה למניעת כיפוף פתאומי בזמן הליכה שמקנה ביטחון מוגבר למשתמש עד לימוד הליכה מתקדם בתותבת.

מנגנון שימושי נוסף, הוא מנגנון לשחרור הברך לכיפוף עם מצב ישיבה מלא. גם המנגנון הזה יתאים במיוחד לאנשים להם זו התותבת הראשונה.

על מנת לחזור לעמוד הראשי לחצו על הקישור: https://www.bettermedical.co.il

קטיעת רגל מעל הברך

ישראל היא אחת הארצות עם אחוז גבוה במיוחד של צעירים נכים, קטועי גפיים. נתון מצער זה נגרם עקב המלחמות עקב המבצעים הצבאיים וגם תאונות אימונים בשירות הצבאי שאליו מתגייס כל ילד בהגיעו לגיל שמונה עשרה.

אנשים רבים שנפצעו ועברו קטיעת איבר ובעיקר רגליים, הופכים ביום בהיר אחד מאנשים בריאים ומתפקדים לנכים המתנהלים בישיבה בכיסא גלגלים והתלויים בעזרת הזולת על מנת להצליח לתפקד בחיי היום יום ולבצע מטלות פשוטות המצריכות קימה, עמידה, הליכה ועוד. 

מצב זה גורם לעיתים לדיכאון ולבעיות נפשיות אחרות, ההסתגלות לחיים של נכות הם קשים וגם התלות בעזרת הזולת במהלך היום היא אלמנט שקשה להתרגל אליו ומייצר בעיות נפשיות לאורך זמן עד להסתגלות. 

אחד הפתרונות המעולים שהנדסת האנוש המודרנית מציעה לאנשים נכים שעברו קטיעת רגל מעל הברך, או כל קטיעה של חלק מהרגל. פתרון שיקים אותם מכיסא הגלגלים ויעניק להם יכולת ביצוע של פעולות רבות היא פרוטזה, רגל תותבת.

פרוטזה לקטיעה מעל הברך ?

לאנשים שעברו קטעה מעל הברך, חסר בעצם המפרק המשמעותי – הברך, המאפשרת את כיפוף הרגל בזמן ההליכה. מפרק הברך מחבר בין הירך לשוק ומייצר תנועה סיבובית מוגבלת ותנועה צירית שאותו נדרש לשחזר באמצעות הרגל התותבת. לאור המאמצים, ההצלחות והחידושים האחרונים בתחום הנדסת האנוש, הצליחו לעמוד באתגר הרציני הזה ולייצר היום רגל תותבת וגם ברך תותבת אשר מאפשרות תנועה צירית וסיבובית להליכה, ואפילו לריצה ועוד. הברך התותבת המשחזרת את פעולת מפרק הברך האנושית ומאפשרת לפרוטזה התותבת להתכופף בעת הנפת הרגל להליכה ולהינעל בעת דריכת הרגל על הארץ ויישורה.

סוגי פרוטזות לרגליים 

כיום ניתן לייצר מספר סוגי פרוטזות לרגליים והנפוץ שבהם הוא פרוטזה המותאמת למצבי הליכה בעיר. קיימות פרוטזות נוספות למי שעובד בסביבה שוחקת, וגם פרוטזות המותאמות לריצה ואף פרוטזות קוסמטיות. כל הפרוטזות מגיעות עם מפרק ברך תותבת וכך יכול כל קטוע גפיים לעסוק בספורט ולרוץ ולשדרג את איכות חייו באופן משמעותי וחיוני ביותר.

ברך תותבת לפעילות גבוהה

היום ניתן להשיג ברכיים תותבות המופעלות על ידי לחץ פניאומטי או על ידי נוזל הידראלי, טכנולוגיה זו מאפשרת לקטוע הרגל בקרה טובה על תנועת הכיפוף והיישור של הרגל. במצב של פעילות עצימה ,התותב ההידראולי יגביר את התנועה ויאיץ את הקצב של הליכה או ריצה.  בתותב פנאומטי הברכיים יתנועעו באופן חלק ורציף בעת הכיפוף והיישור של הברך בזמן הליכה .

נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה