קטיעת רגל מעל הברך - ברך תותבת לפרוטזה

קטיעת רגל מעל הברך: אחד האתגרים המשמעותיים בעיצוב רגל תותבת הוא החלפת פעולת הברך. הברך היא מפרק סינוביאלי המחבר בין הירך לשוק. היא כוללת תנועה צירית, ותנועה סיבובית מוגבלת, אותן קשה לשחזר. כדי ליצור מפרק תותב שיהיה מסוגל להחליף את מפרק הברך הושקעו מאמצים הנדסיים כבירים. כיום קיימים מפרקי ברך תותבים שמשחזרים את פעולת המפרק, ומאפשרים לרגל התותבת להתכופף כאשר הרגל מונפת ולהינעל כאשר המדרס מונח על הארץ.

במשך השנים תחום הפרוטזות והמפרקים התותבים התקדם, וכיום קיימים מספר סוגים של פרוטזות לרגליים. הסוג הנפוץ ביותר הוא רגל תותבת המותאמת להליכה בסביבה עירונית. בנוסף, ישנה רגל תותבת המותאמת לעובדים בסביבה שוחקת, רגל תותבת המותאמת לריצה ורגל תותבת קוסמטית. כל סוגי הפרוטזות הללו משמשים יחד עם מפרק ברך תותבת, ומאפשרים לקטועי גפיים ללכת ואפילו לרוץ.

ברך תותבת לא משמשת רק במקרים של קטיעת רגל וחיסרון של איבר, אלא גם בניתוחי החלפת מפרק. אנשים הסובלים משחיקה בסחוס הברך עשויים להזדקק לניתוח החלפת מפרק, כאשר ברבים מהמקרים יהיה צריך להשתמש גם במפרק ברך תותב.

קטיעת רגל מעל הברך - ברכיים ממוחשבות

ברכיים לפרוטזות או ברכיים ממוחשבות, הן מפרק ברך תותב הכולל רכיב (מיקרופרוססור Microprocessor) שביכולתו לזהות את תנועת הגוף, ללמוד את תבנית ההליכה של המשתמש ולאפשר הליכה בצורה טבעית. השימוש בברך ממוחשבת מאפשר פעילות יומיומית מלאה : עליה במדרגות, מעבר מעל מכשולים, הליכה לאחור, הליכה על משטחים ‫לא ישרים ובחלק מהמקרים אפילו שחייה בים.

קטיעה מעל הברך - ברכיים לדרגת פעילות גבוהה

ברכיים לתותבות שמופעלות על ידי נוזל הידראולי או לחץ פנאומטי, מאפשרות בקרת תנועה על כיפוף ויישור הברך. הבקרה מבוססת על וויסות של הברך בהתאם לאופי וסוג ההליכה של המשתמש.

בפעילות גבוהה הברך ההידרואלית תשמש כמגביר תנועה וכך ניתן להאיץ את קצב ההליכה.

ברכיים פנאומטיות יספקו תנועה רציפה וחלקה בזמן תנועת כיפוף ויישור של הברך בהליכה.

קטיעה מעל הברך - ברכיים עם נעילה/ביטחון

ברכיים עם נעילה / ביטחון מתאימות בזמן שיקום כתותבת ראשונה או לדרגת פעילות נמוכה. ברכיים מהסוג הזה מסייעות בתהליך השיקום ומבטיחות למשתמש בהן בטיחות רבה יותר במאמץ פחות. למעשה, ברך עם נעילה מאפשרת עמידה במשקל מלא על התותבת ללא חשש מכיפוף פתאומי עקב חולשה של שרירי ירך.

נוסף על כך, להתמודדות עם קטיה מעל הברך קיימות ברכיים עם מנגנון תפיסה למניעת כיפוף פתאומי בזמן הליכה שמקנה ביטחון מוגבר למשתמש עד לימוד הליכה מתקדם בתותבת.

מנגנון שימושי נוסף, הוא מנגנון לשחרור הברך לכיפוף עם מצב ישיבה מלא. גם המנגנון הזה יתאים במיוחד לאנשים להם זו התותבת הראשונה.

על מנת לחזור לעמוד הראשי לחצו על הקישור: https://www.bettermedical.co.il

נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה