מה היא עקמת?

עקמת (או סקוליוזיס) היא הפרעת יציבה המתבטאת בעיקום של עמוד השדרה. לא הילקוט הכבד בכיתה א’, ולא הישיבה העקומה מול המחשב גורמות לעקמת, אלא התורשה ותופעות אסימטריות בגוף האדם. אצל הסובלים מעקמת נראה הבדל בין גובה הכתף הימנית לכתף השמאלית, חוסר איזון בגובה עצמות האגן וסטייה של עמוד השדרה כך שייצור את האות S או C. 

מתי מאבחנים?

האבחון בעקמת נעשה לרוב בגיל ההתבגרות. השנים העיקריות לטיפול בעקמת הן בגילאים 9-16.

האבחון יעשה לרוב בעקבות תלונות על כאבי גב, הליכה מרושלת או כפופה, לעתים ניתן לראות כי הכתפיים לא באותו הגובה (כתף אחת גבוהה מהשנייה) או שיש חוסר איזון בגובה עצמות האגן.

מי מאבחן?

האבחון קל יחסית ולא דורש בדיקה מחמירה. לרוב יהיה צורך בצילום רנטגן ולעתים גם בבדיקת MRI. הגורם המוסמך לאבחן עקמת הוא אורתופד. מומלץ, אורתופד מומחה עמוד שדרה.

מה הם דרכי הטיפול הקיימות?

דרכי הטיפול הנפוצות הן – חגורת גב מתקנת, טיפולי פיזיותרפיה ושחיה.

לחגורות הגב שמות נוספים: חגורת מסגרת, חגורה מתקנת, מחוך. 

בארץ הטיפול הנפוץ הוא בחגורת מחוך מתקנת מסוג שנו CHENEAU, או בוסטון או מילווקי. סוג החגורה יקבע על ידי הגורם המטפל בהתאם למצב העקמת.

כל החגורות נבנות בהתאמה אישית.

האם הן ירפאו את העקמת?

העקמת היא לא מחלה אלא מצב בו חוליות עמוד השדרה מתפתחות בזווית או בפיתול מסוים במקום ישר. בעזרת טיפול נכון ניתן לעצור את הפיתול ולהקטין את זווית העמוד השדרה ובכך לעזור לעמוד השדרה להתפתח בכיוון הנכון.

האם לכולם יש את אותה העקמת?

לא. העקמת נמדדת לפי הזוית בה עמוד השדרה מתפתח. את זה ניתן לקבוע על ידי איש מקצוע בלבד.

למה צריך לטפל בעקמת?

הטיפול בעקמת אינו חובה ואינו מציל חיים, אך מומלץ מאוד לטפל בו כדי שנוכל  בבגרותינו ללכת בצורה זקופה. הליכה זקופה משדרת ביטחון, רעננות, עוצמה וכוח, כאשר אדם שהולך זקוף נראה צעיר יותר ובטוח בעצמו. לעומת זאת, אדם המסגל לעצמו הליכה כפופה משדר לסביבה חוסר ביטחון וזוכה ליחס מתאים. בנוסף, הליכה כפופה עלולה לגרום לכאבים ולבעיות גופניות נוספות.

מתי צריך לטפל?

ככל שהטיפול מתחיל בגיל צעיר יותר, ניתן יהיה להגיע לתוצאות טובות יותר. ברוב המקרים האבחון נעשה בגיל 9 וזה גם השלב בו מומלץ לטפל בעקמת.

מה משך הטיפול?

הטיפול בעקמת הוא ממושך וצריך סבלנות והתמדה מצד המטופל. תמיכה משפחתית ומקצועית נכונה יסייעו בתהליך.

חגורות גב לעקמת

חגורת גב לעקמת היא חגורה המיועדת להעניק תמיכה ויציבות לחלק הגבי-מותני בחוט השדרה. חגורות גב לעקמת לא יהיו יעילות רק במקרה של עקמת, ויסייעו גם במקרים נוספים כמו שברים או עיוותים בחוליות.

הליכה זקופה משדרת ביטחון, רעננות, עוצמה וכוח, כאשר אדם שהולך זקוף נראה צעיר יותר ובטוח בעצמו. לעומת זאת, אדם המסגל לעצמו הליכה כפופה משדר לסביבה חוסר ביטחון וזוכה ליחס מתאים. בנוסף, הליכה כפופה עלולה לגרום לכאבים ולבעיות גופניות נוספות.

עקמת או סקוליוזיס היא הפרעת יציבה המתבטאת בעיקום של חוט השדרה. לא הילקוט הכבד בכיתה א’, ולא הישיבה העקומה מול המחשב גורמות לעקמת, אלא התורשה ותופעות אסימטריה בגוף האדם. אצל הסובלים מעקמת נראה הבדל בין גובה הכתף הימנית לכתף השמאלית, חוסר איזון בגובה עצמות האגן וסטייה של עמוד השדרה כך שייצור את האות S או C.

אם אתם סובלים מכאבים בגב, משחיקה ועייפות, מהליכה מרושלת ומגב שפוף כדאי שתפנו לאורטופד לבדיקה. האורתופד יבצע בדיקה גופנית, ובחלק מהמקרים יפנה לצילום ואפילו לבדיקת MRI. כדי להתגבר על העקמת ולנהל אורח חיים תקין ככל האפשר יופנה המטופל לטיפולי פיזיותרפיה, וכן תותאם לו חגורת גב לעקמת. החגורה מעניקה יציבות ותמיכה לגב, בכך שהיא מגבילה את העומס על הגב. באמצעות חגורות גב לעקמת נהנים המטופלים מתחושה יציבה, ומראה בריא יותר.