שימוש בסד לרגל נעשה כשיש בעיה בברך או בקרסול. הבעיה יכולה להיות אורתופדית, נוירולוגית, מולדת או נרכשת (עקב תאונה או מחלה). הסדים עשויים חומרים פלסטיים ונצמדים לרגל בעזרת רצועות.

השימוש בסד מאפשר לשלוט בטווח התנועה ובכך לשמור על תנועה נכונה של מפרק הברך או מפרק הקרסול. במידת הצורך ניתן להגביל את התנועה ובכך למנוע תנועות לא רצוניות שעלולות לגרום לנזק או לכאב. במידה ויש פגיעה כלשהי ברגל התנועה שלה מפצה על הפגיעה ועלולה לגרום לכאבים ולעיתים גם לנזק או לעיוות. סדים לרגליים מסייעים למנוע זאת ולעיתים ניתן בעזרתם לתקן עיוות קיים.

הסד מקבע את הרגל במצב אידאלי, כך שתנועת הרגל הופכת לקלה וטבעית ועל ידי זה היציבה משתפרת וסכנת הנפילה קטנה. קיים מגוון רחב של סדים לרגליים. סוג הסד יקבע על ידי הגורם המאבחן, ולכן חשוב לבצע אבחון נכון על ידי גורם מטפל מורשה כמו: אורתופד, נוירולוג, רופא שיקומי, פיזיותרפיסט או רופא התפתחותי.

בניית הסד מתבצעת על ידי אורתוטיסט מוסמך אשר הוכשר גם לבנות סדים לרגליים.

בבטר מדיקל אורתופדיה ושיקום מקפידים לפעול בהתאם לפרוטוקול הרפואי ולאבחון הרפואי של הגורם המטפל ובשיתוף פעולה איתו. השימוש בסדים נפוץ בקרב ילדים שיש להם שיתוק מוחין (P.C) עבורם אנו מצפים את הסד במגוון קישוטים, צבעים וציורים לפי בחירה שלהם.

סדי AFO פלסטיים עם צירי קרסול לילדים
סדים לילדים
סדי AFO טיפוליים לילדים

סדים לרגליים

סדים לרגליים הם אמצעי אורתופדי בו נעשה שימוש על מנת לקבע מפרקי גפיים פגועות וכן כדי להקל על הכאב ברגליים הכרוך בהנעתן. הסד יהיה עשוי חומרים פלסטיים, והצמדתו לגפה הפגועה מאפשרת לקבע את טווח התנועה וכך למנוע מן הרגל לבצע תנועות לא רצויות שעלולות לגרום נזק וכאב.

הנטיה של גפה פגועה תהיה לנוע בצורה שתפצה על הפגיעה, כאשר התנועה הזו עלולה להוביל לעיוותים בגפה. סדים לרגליים מסייעים למנוע עיוותים ואף לתקן עיוותים שכבר נגרמו. הסד מקבע את כף הרגל במצב אידיאלי, כך השיבוש בטווח התנועה של הגפה מצטמצם. בעקבות זאת, תנועת הרגל הופכת לקלה וטבעית וסכנת הנפילה מתבטלת.

קיים מגוון רחב של סדים לרגליים, וכאשר מתעוררת בעיה המצריכה טיפול יש לפנות לגורם מקצועי שיתאים את הסד המתאים. חשוב לבצע אבחון נכון של המטופל ולהתאים את הסד בצורה אופטימלית כדי להגיע לתוצאות המקוות.