פרוטזות לרגליים

פרוטזה או תותב הוא אביזר מכני שתפקידו להחליף איבר חסר בגוף ולמלא את תפקידו. קיימים סוגים שונים של פרוטזות, כאשר פרוטזה לרגליים היא תותב שמחליף רגל חסרה. תותב מן הסוג הזה עשוי להיות אביזר אסתטי שרק מחפה על החיסרון, או אביזר פונקציונלי שמאפשר לבעליו לתפקד ממש כמו לפני הפציעה.

בפרוטזות לרגליים עושים שימוש אנשים נכים מבטן ומלידה, וכן אנשים שנפצעו במהלך חייהם הבוגרים. מטרת הפרוטזה לרגל לאפשר לקטוע הרגל לתפקד כמו כל אחד אחר. קיים מגוון רחב של פרוטזות לרגליים, והן מסווגות על פי התפקוד וכל פי אורך הגדם. ניתן למצוא תותבים באורכים שונים: פרוטזה לקטיעה מתחת לכף הרגל, קטיעה מן הברך, קטיעה מן הירך ואפילו לקטיעה בעצם האגן.

תהליך התאמת הפרוטזה חייב להיות מדויק ולהתבסס על מאפייניו וצרכיו של האדם שעתיד להשתמש בפרוטזה. הליכה בסביבה עירונית היא סוג ההליכה הנפוץ ביותר, לכן פרוטזה לרגל המותאמת להליכה עירונית היא הנפוצה ביותר. סוגים נוספים הם פרוטזה להליכה בשטח לא ישר, פרוטזה לריצה, פרוטזה לצלילה ועוד.

טכנולוגיות חדשניות

עולם הרפואה המודרני, הטכנולוגיות החדשות והנדסת האנוש המתקדמת שאפשרו הבנה אנטומית מדויקת של גוף האדם ופעולות האיברים השונים, הביאו בשורה חדשה לאנשים שאיבדו את רגליהם בתאונה כזו או אחרת וגם לאנשים שנולדו ללא רגליים.

אנשים שאיבדו את רגליהם ומתנהלים בכיסא גלגלים הם נכים הנזקקים לעזרת הזולת בפעולות פשוטות בחיי היומיום שקודם עשו אותם בעצמאות מוחלטת. אין ספק כי החיים בכיסא גלגלים הנם חיים קשים ומאתגרים פיזית ונפשית בעיקר כאשר נתקלים במקומות שאינם מותאמים לנכים בכיסא גלגלים ולא חסרים כאלה.

מהן פרוטזות חדשניות?

לאנשים שאיבדו את רגליהם ניתן היום להתאים פרוטזות חדשניות, בהתאמה אישית שיחליפו את רגליהם ויאפשרו להם לקום מהכיסא ולעמוד ואף לצעוד. כלומר ישנו את חייהם מנכים בכיסא גלגלים הנזקקים לעזרה בכמעט כל פעולה של קימה לאנשים עצמאיים המסוגלים לעמוד וללכת בעצמם. זהו שינוי משמעותי שהשפעתו היא משמעותית לעין ערוך בחיי האנשים הנכים.

איך מתאימים פרוטזות למטופלים ללא רגליים?

הפרוטזות משמשות אנשים שנולדו נכים ללא רגליים וגם אנשים שנפצעו ואיבדו את רגליהם במהלך חייהם הבוגרים. מטרת התאמת הפרוטזה היא לאפשר למטופל קטוע הרגל, לתפקד ביעילות כמו כל אחד אחר. מגוון הפרוטזות הקיים עבור מטרה זו הוא רחב וניתן להתאים למטופלים השונים ממגוון הסוגים הבאים :פרוטזה לקטיעה מתחת לכף הרגל, פרוטזה לקטיעה מהברך. לקטיעה מן הירך ועד לקטיעה מעצם האגן.

תהליך התאמת פרוטזה הוא תהליך מדויק המתבסס על צרכיו של המטופל שעתיד להשתמש בה ובדרך כלל הליכה בסביבה עירונית היא סוג ההליכה הנפוץ ולכן הפרוטזה הנפוצה ביותר בשימוש היא פרוטזה מותאמת להליכה עירונית.

אלו סוגי פרוטזה לרגל קיימים?

קיימים סוגים שונים של פרוטזות חדשניות ,כגון פרוטזה להליכה בשטח לא ישר, פרוטזה לריצה, לצלילה ועוד. בנוסף קיים היום מגוון רחב של פרוטזות חדשניות המיועדות לעזור למטופל בפעילויות השונות וגם בפעילות תחביב, ביניהם ניתן למנות את הסוגים הבאים:

פרוטזה לקטיעת רגל מעל הברך –זוהי פרוטזה עם מפרק רגל תותבת הכוללת תנועה צירית ותנועה סיבובית מוגבלת  

ברכיים ממוחשבות – זהו מפרק ברך הכולל רכיב מיוחד שיכול לזהות את תנועת הגוף וגם ללמוד את תבנית ההליכה של המטופל ולאפשר לו הליכה בצורה טבעית. בעת השימוש בברך הממוחשבת ניתן לפעול באופן מלא ותקין בעת בעליה במדרגות, מעבר מעל מכשולים, הליכה לאחור, הליכה על משטחים לא ישרים ואף ניתן לשחות איתן בים.

פרוטזות 

העיקר הבריאות, הוא לא סתם ביטוי. בחיי היומיום אנחנו מתייחסים לגופנו ולתפקודו כמובן מאליו. אין לתאר את ההבדל בין אדם מתפקד לאדם שלפתע איבד יכולות תפקודיות בגופו. המצב בו אין יכולת תפקודית נאותה ונורמאלית הוא משתק, הוא מדכא ומשנה מציאות.

אנשים שאיבדו יכולת תפקודית של אבריהם ובעיקר ידיים ורגליים עקב תאונת דרכים, או פציעה בתאונת עבודה או במלחמות ואימונים בצבא, הופכים בין לילה לתלויים בעוד מישהו שיסייע להם בכל פעולה פשוטה שקודם אפילו לא הקדישו לה זמן ומחשבה. אנשים שקודם הלכו רצו וקמו ולפתע הפכו לנכים בכיסא גלגלים מרגישים בצדק כי חרב עליהם עולמם. עבור אנשים אלה הפתרונות שמציע היום טכנולוגיות הנדסת אנוש מתקדמות הן מצילות חיים ומדובר על פרוטזות . פרוטזה לרגל, לכף הרגל, לברך וגם לקטיעה מעל הברך ועד לאגן. כל אלה הם פרוטזות חדשניות שניתן להשיג היום ומשנות עולם עבור נכים שפתאום יכולים לקום על רגליהם.

פרוטזות למגוון שימושים 

היום ניתן להשיג פרוטזות משוכללות ביותר, פניאומאטיות וממוחשבות המאפשרות לאנשים נכים, לקום, ללכת, לרוץ, ואפילו לעסוק בספורט ולשחות בים וגם לצלול. ניתן היום להתאים לכל אדם קטוע רגליים פרוטזה מדויקת למידתו כמעט כמו הרגל שהייתה לו קודם. פרוטזה לרגל לדוגמא, היא בעלת יכולת תפקודית גבוה המאפשרת כיפוף של הרגל בעת הליכה ואפילו סיבוב צירי של הברך.

איך והיכן מתאימים פרוטזות ?

את הפרוטזות ניתן להתאים במכון שיקום אורתופדי , בעזרת ייעוץ וליווי מקצועי ותרגול התפקוד של הרגל עם הפרוטזה עד למצב שליטה מיטבי של הנכה ויכולת תפקודית עם הרגל באופן עצמאי בהליכה ריצה ועוד.

רופא אורתופד הוא איש המקצוע המיומן, המומחה ובעל הניסיון בהתאמת פרוטזה . הוא לוקח את המידות, מתאים את התותב בדיוק מרבי, הוא יוכל לייעץ ואף להחליט איזו פרוטזה תתאים ביותר למטופל.

לאחר בחינת מיקום הכריתה, ואופי הגדם, האם הוא פעיל או לא? לאחר שאלות למטופל ובירור הצרכים שלו וגם נושא האסתטיות יציע ויחליט הרופא האורתופד על סוג פרוטזה לרגל המתאימה, בהמשך יקבל המטופל שלד של התותב על מנת להתאמן וללמוד להרכיב אותו באופן עצמאי ואף להשתמש בו בשגרה. ניתן היום להשיג פרוטזות משוכללות המאפשרות הליכה ותפקוד בסביבה עירונית, הליכה על משטחים שאינם ישרים, כמו חצץ או אדמה לא ישרה וגם חול. וניתן להשיג פרוטזות שמאפשרות גם עיסוק בספורט כולל ריצה ושחייה בים וכל אלה משפרים ללא הכר את איכות חייו של המטופל.

פרוטזה לרגל 

עולם הרפואה והנדסת האנוש מתפתח בקצב גבוה ביותר ומעמיד פתרונות יעילים וחיוניים במגוון תחומים. אחד התחומים שנהנה מפתרונות אלה במיוחד הוא התחום של פרוטזות. 

הנדסת האנוש מפתחת היום תותבים חליפיים בגוף ברמה גבוה ביותר של תפקוד. פרוטזות ממוחשבות מדויקות המבצעות את פעולת האברים החסרים ברמה גבוה ומאפשרות שידרוג עצום באיכות חייהם של אנשים קטועי גפיים. .

הפתרונות האלה חיוניים עד הכרחיים היום לאנשים קטועי גפיים שעולמם השתנה ללא הכר, שאינם יכולים ללכת בעצמן, שזקוקים לעזרתו של הזולת כל רגע ולכל פעולה המצריכה מעבר ממקום למקום, הליכה, קימה ועוד. המעבר מתפקוד מלא ורגיל בחיי היום יום למצב של נכות הוא טראומה המייצרת מצב נפשי לא פשוט כלל ולעיתים מופיע דיכאון ארוך. השינוי אותו חווים אנשים נכים שמקבלים פרוטזות לרגליים הוא עצום כי ברגע זה הם יכולים בעצם לקום מכיסא הגלגלים ולהתנהל באופן עצמאי לחלוטין. פרוטזה לרגל , מתקדמת וממוחשבת שניתן להשיג היום מאפשרת לרגל לתפקד במצבי הליכה, ריצה ומחזירה את הביטחון והיכולת לנכה לקיים שוב חיים נורמאליים ככל האפשר, בעיקר עקב העובדה כי הוא אינו זקוק לעזרת הזולת בכל פעולה והוא מקבל שוב את העצמאות שלו.

מהם סוגי הפרוטזות הקיימים ?

ניתן להשיג היום מבחר גדול ומגוון של פרוטזות לרגליים, החל מפרוטזה של כף הרגל, פרוטזה לקטיעה מעל הברך עם מפרק ברך ועוד. עוד יתרון ברור של הפרוטזה שהיא אסתטית וגם פונקציונאלית , בעיקר עקב החידושים האחרונים בתחום זה.

מי מתאים לשימוש בפרוטזה ?

הפרוטזות מתאימות לאנשים שנפצעו עקב תאונות כאלה ואחרות ואיבדו את רגליהם וגם לאנשים נכים מלידה או לאנשים שנפצעו במהלך חייהם בכל גיל. לאלה מומלץ וכדאי לשקול לרכוש פרוטזה שתעניק להם יכולת תפקודית ככל האדם.

סוגי פרוטזות לרגליים 

הפרוטזות לרגליים נחלקות לסוגים שונים והמבחר הוא גדול ומסווג בהתאם לצורך התפקודי ובהתאם לאורכו של הגדם. ניתן למצוא פרוטזות באורכים משתנים החל מפרוטזה עבור קטיעה מתחת לכף הרגל, וגם פרוטזה לקטיעה מעל הברך ויש גם פרוטזות לקטיעה מן הירך ועד עצם האגן.

התאמת פרוטזות לרגליים

עלות פרוטזה לרגל היא סבירה ביותר ביחס לפתרון החיוני שהיא מציעה לכל נכה וקטוע אברים. ניתן להזמין פרוטזות לרגליים ולהתאים אותם במכוני שיקום אורתופדיים. התהליך כולל ייעוץ מקצועי של רופא מומחה ומתמקד בהתאמת הפרוטזה למטופל על פי מידותיו האישיות, על פי צרכיו ודרישותיו.