פרוטזות לרגליים

פרוטזה או תותב הוא אביזר מכני שתפקידו להחליף איבר חסר בגוף ולמלא את תפקידו. קיימים סוגים שונים של פרוטזות, כאשר פרוטזה לרגליים היא תותב שמחליף רגל חסרה. תותב מן הסוג הזה עשוי להיות אביזר אסתטי שרק מחפה על החיסרון, או אביזר פונקציונלי שמאפשר לבעליו לתפקד ממש כמו לפני הפציעה.

בפרוטזות לרגליים עושים שימוש אנשים נכים מבטן ומלידה, וכן אנשים שנפצעו במהלך חייהם הבוגרים. מטרת הפרוטזה לאפשר לקטוע הרגל לתפקד כמו כל אחד אחר. קיים מגוון רחב של פרוטזות לרגליים, והן מסווגות על פי התפקוד וכל פי אורך הגדם. ניתן למצוא תותבים באורכים שונים: פרוטזה לקטיעה מתחת לכף הרגל, קטיעה מן הברך, קטיעה מן הירך ואפילו לקטיעה בעצם האגן.

תהליך התאמת הפרוטזה חייב להיות מדויק ולהתבסס על מאפייניו וצרכיו של האדם שעתיד להשתמש בפרוטזה. הליכה בסביבה עירונית היא סוג ההליכה הנפוץ ביותר, לכן פרוטזה המותאמת להליכה עירונית היא הנפוצה ביותר. סוגים נוספים הם פרוטזה להליכה בשטח לא ישר, פרוטזה לריצה, פרוטזה לצלילה ועוד.

טכנולוגיות חדשניות

עולם הרפואה המודרני, הטכנולוגיות החדשות והנדסת האנוש המתקדמת שאפשרו הבנה אנטומית מדויקת של גוף האדם ופעולות האיברים השונים, הביאו בשורה חדשה לאנשים שאיבדו את רגליהם בתאונה כזו או אחרת וגם לאנשים שנולדו ללא רגליים.

אנשים שאיבדו את רגליהם ומתנהלים בכיסא גלגלים הם נכים הנזקקים לעזרת הזולת בפעולות פשוטות בחיי היומיום שקודם עשו אותם בעצמאות מוחלטת. אין ספק כי החיים בכיסא גלגלים הנם חיים קשים ומאתגרים פיזית ונפשית בעיקר כאשר נתקלים במקומות שאינם מותאמים לנכים בכיסא גלגלים ולא חסרים כאלה.

מהן פרוטזות חדשניות?

לאנשים שאיבדו את רגליהם ניתן היום להתאים פרוטזות חדשניות, בהתאמה אישית שיחליפו את רגליהם ויאפשרו להם לקום מהכיסא ולעמוד ואף לצעוד. כלומר ישנו את חייהם מנכים בכיסא גלגלים הנזקקים לעזרה בכמעט כל פעולה של קימה לאנשים עצמאיים המסוגלים לעמוד וללכת בעצמם. זהו שינוי משמעותי שהשפעתו היא משמעותית לעין ערוך בחיי האנשים הנכים.

איך מתאימים פרוטזות למטופלים ללא רגליים?

הפרוטזות משמשות אנשים שנולדו נכים ללא רגליים וגם אנשים שנפצעו ואיבדו את רגליהם במהלך חייהם הבוגרים. מטרת התאמת הפרוטזה היא לאפשר למטופל קטוע הרגל, לתפקד ביעילות כמו כל אחד אחר. מגוון הפרוטזות הקיים עבור מטרה זו הוא רחב וניתן להתאים למטופלים השונים ממגוון הסוגים הבאים :פרוטזה לקטיעה מתחת לכף הרגל, פרוטזה לקטיעה מהברך. לקטיעה מן הירך ועד לקטיעה מעצם האגן.

תהליך התאמת פרוטזה הוא תהליך מדויק המתבסס על צרכיו של המטופל שעתיד להשתמש בה ובדרך כלל הליכה בסביבה עירונית היא סוג ההליכה הנפוץ ולכן הפרוטזה הנפוצה ביותר בשימוש היא פרוטזה מותאמת להליכה עירונית.

אלו סוגים קיימים?

קיימים סוגים שונים של פרוטזות חדשניות ,כגון פרוטזה להליכה בשטח לא ישר, פרוטזה לריצה, לצלילה ועוד. בנוסף קיים היום מגוון רחב של פרוטזות חדשניות המיועדות לעזור למטופל בפעילויות השונות וגם בפעילות תחביב, ביניהם ניתן למנות את הסוגים הבאים  :

פרוטזה לקטיעת רגל מעל הברך –זוהי פרוטזה עם מפרק רגל תותב הכוללת תנועה צירית ותנועה סיבובית מוגבלת  

ברכיים ממוחשבות – זהו מפרק ברך הכולל רכיב מיוחד שיכול לזהות את תנועת הגוף וגם ללמוד את תבנית ההליכה של המטופל ולאפשר לו הליכה בצורה טבעית. בעת השימוש בברך הממוחשבת ניתן לפעול באופן מלא ותקין בעת בעליה במדרגות, מעבר מעל מכשולים, הליכה לאחור, הליכה על משטחים לא ישרים ואף ניתן לשחות איתן בים.